שלבי ההתאהבות

כאשר אנו שומעים את תרועת החצוצרות, ציוץ הציפורים וכולם מאירים לנו פנים- אנחנו מאוהבים. שום דבר בעולם אינו גורם לנו להרגשה טובה כל כך וחוויה נהדרת, אנו מתמלאים אנרגיה והעולם נראה כמקום טוב לחיות בו.
על אף שאנו חושבים שלאף אחד אין אהבה כמו שלנו, כל זוגות האוהבים עוברים אותם שלבים. זוהי השפה האוניברסאלית של האהבה:

השלב הראשון: "אהבה רומנטית"
1. שלב ההיכרות_ על אף שהזוג נמצא בקשר ראשוני, אנו מרגישים אחד כלפי השני כאילו מכירים זמן רב, ואנו נמצאים אחד עם השני הרבה זמן.
2. העדר תחושת זמן- החיים מתחילים מהיום שפגשנו את בן זוגנו החדש. הזמן חולף במהירות ואנו מרגישים כאילו רק מספר דקות עברו למרות שחלפו מספר שעות.
3. איחוד מחדש- אנו מרגישים שלמות אחת שנמצאים יחד. כאילו בן הזוג הוא יד ימיננו.
4. תחושת הכרח- תחושה שאנו לא יכולים לחיות אחד בלי השני. יש תחושה שמצאו מה שחיפשו תמיד. זהו שלב המוכר בספרות כ"אהבה רומנטית", הוא מעניק תחושה שאנחנו מכירים את בן הזוג עוד קודם, אנו ממלמלים אחד לשני דברי אהבה ודיבורים ילדותיים, מתגפפים ומעריצים כל חלק בגופו של האחר. שלב זה נמשך מספר חודשים והוא נעלם, הוא אינו נשאר לעד . הסימנים לדעיכתו באים לידי ביטוי בהפחתה ביחסי המין, פתקי האהבה נעשים קצרים יותר, מתחילות מריבות, בדרך כלל יש מריבה קבועה שחוזרת על עצמה וכל אחד יודע את תפקידו בעל פה. זה מצב שמעיד שנכנסו לעידן חדש. כדאי לנצל את תקופת של ההתאהבות להעמקת הקשר והעלאת רמת המודעות להבנת ההתקשרות אחד לשני.

השלב השני: שלב מאבקי הכוח
שלב מאבקי כוח המלווה בכעס ובמיקוח. עכשיו כבר מתחילים לראות את התכונות השליליות בבן הזוג , האושר שגרמנו אחד לשני עבר לשנאה, בן הזוג נתפס כמי שמונע אהבה ואז מתחילים להכאיב אחד לשני. אותו אדם שהערצנו הופך למקור אכזב. לאט לאט אותם תכונות שמשכו אותנו אצל בן זוגנו מתחילות להטריד, מה שראינו בעבר כתכונה חיובית הופך לשלילי.

יש להבין כי לא נתן לפסוח על שלב זה. הוא שלב מעבר הכרחי והדרך בו אנו מתמודדים עימו תקבע את גורל יחסינו בעתיד. יש זוגות שמשלימים עם אומללותם וממשיכים במאבקים הללו בלי סוף. יש אנשים שמרימים ידיים, אומנם ממשיכים להישאר ביחד, אך כל אחד בעולמו. יש כאלו היוצאים לחפש אהבה במקום אחר, הם נפטרים מבן הזוג אבל נשארים עם הבעיה ולוקחים אותה אל הקשר החדש. אך יש כאלו שמתוך המאבק מצליחים לבנות משהו חדש וטוב.
זה השלב בו חלק המזוגות נזקקים לגורם חיצוני (מטפל זוגי) שיעזור להם לבנות משהו חדש מתוך ההריסות ויעזור להם לצלוח את השלב ולהבין טוב יותר את תפקידם הזוגי ולקבל כלים מתאימים.

השלב השלישי: "אהבה מודעת"
לשלב לזה יגיעו זוגות שצלחו את שלב מאבקי הכוח ויזכו לאהבה אמיתית ומודעת. הוא מאופיין ביחסי ידידות ואכפתיות שמתאפיינים בקבלה של בן הזוג.
זוהי אהבה מציאותית, היא לא מבוססת על אשליות אלא על כבוד לצרכים ולרצונות של בן הזוג. על מחויבות להיות שם בשביל השני. ומתוך רצון לנתינה בלתי מותנית. יש כאן רצון לאהוב מישהו ללא תלות בדבר ומבלי להגיש חשבון על מה שעשינו. לכן יש ללמוד ולהשקיע על מנת להגיע למערכת כזאת המאפשרת צמיחה אישית ואינטימיות אמיתית. וכדברי המטפל הזוגי ד"ר הארוויל הנדריקס "בסוף מוצאים אהבה".

באדיבות הכרויות חינם כתבה : ד"ר רונית כהן זמורה, מטפלת זוגית ומשפחתית מומחית לבניית קשר

0 0 votes
Article Rating
מנוי
קבל התראות
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments